Чи знаємо ми, що таке Кедр?

Що таке кедр, в наших широтах знають не всі. Більшість людей асоціює його з їстивними та смачними "кедровими горішками", які є в продажу. Насправді ці "горіхи" абсолютно не причетні до кедра, оскільки є плодом сибірської сосни, а не кедра, насіння якого не є їстивним.

"Pinus" - Сосна, "Cedrus" - Кедр

Те, що в народі називають кедром, ботаніки відносять до великого роду сосна (pinus). Це так звані "кедри" європейський - pinus cembra, сибірський - Рinus sibirica, корейський - Рinus koraiensis і сланка, або кедровий сланик - Рinus pumila (насіння "кедрові горіхи" яких вживаються в їжу).

Головним чином плутанина назви сталася завдяки Петру I. Він проявив зацікавленість до закордонного способу життя, наукам навчався в Європі, а мистецтво кораблебудування цар освоював на голландських верфях. Як правило, для обшивки днища судна голландці застосовували кедрову дошку, доставляючи дорогу деревину морським шляхом з Північної Африки: гори Атлас - батьківщини атласського кедра. Кедрова деревина цінна тим, що не гниє у воді, не піддається обростанню водоростями та молюсками, а також не пошкоджується термітами. В епоху вітрильного флоту кораблі будували з кедра. Це була найкраща деревина для кораблебудування. Повернувшись на Батьківщину і бажаючи побудувати потужний флот, Петро I відправив до Сибіру кілька експедицій шукати свій кедр. Для зразка дав спил деревини, і ще люди знали, що дерево хвойне. Була знайдена сосна сибірська, їстивне насіння якої експортувалися з Росії в Англію та інші країни, ще за часів Івана Грозного. І Петро I видав указ: "іменувати це дерево кедром сибірським", а також, підписав указ, що забороняв рубати їх під страхом смерті. Однак могутні і красиві кедри, корінні жителі Північної Африки, Лівану, Гімалаїв не ростуть в Сибіру і мають неїстівні плоди. А слідом за Петром I вся династія царів Романових мала величезний прибуток від торгівлі деревиною "сибірського кедра" на європейських ринках. Адже кедр був стратегічною сировиною, країна, що володіє кедровими лісами, мала суттєве джерело поповнення бюджету.

В російській мові за ним закріпилася назва "кедр", хоча він знаходиться у віддаленому спорідненні зі справжніми кедрами. Так як з наукової точки зору цей вид належить до роду Сосна (Pinus) та є близьким родичем сосни звичайної, а не справжніх кедрів роду Cedrus - (атласського, ліванського, гімалайського та кіпрського). Трохи згодом його стали називати "кедровою сосною". Це твердження також не є вірним адже "кедрова сосна" - лише умовне найменування роду Сосна (Pinus), насіння ("кедрові горіхи") яких вживаються в їжу. "Кедрових" сосен кілька видів і ще кілька мають їстівні насіння, при цьому, не будучи "кедровими" (напр. Сосна Ламберта, Сабіна і ін.) Ось і виходить, що російський "кедр" - це звичайна сосна сибірська, "кедр" корейський - сосна корейська, а кедровий сланик - сосна карликова.

Справжнім кедром є хвойне дерево родини Соснові (Pinaceae), роду Кедр (Cedrus).

Рід Кедр (Cedrus) - містить лише чотири види кедра:

  • Перший зростає в горах Атлас в Пв. Зах. Африці - кедр атласький (Cedrus atlantica).
  • Другий в Передній Азії, в горах Лівану, Сирії та Туреччини - кедр ліванський або біблійний (Cedrus libani).
  • Третій вид на Зх. Гімалаях - кедр гімалайський (Cedrus deodara).
  • Четвертий на о. Кіпр - кедр кіпрський або короткохвойний (Cedrus brevifolia).

Всі ці дерева відносяться до виду справжніх кедрів.

P.S. Плоди справжнього кедра не їстівні, так як в їх складі виявлено багато смол.Ось насіння справжнього кедра! А під єдиною назвою "кедровий горіх" мається на увазі кілька видів соснових рослин з їстивним насінням. У науці не прийнято називати це насіння горіхами. Так вони стали називатися в кулінарії. Крім того, насіння кедрових сосен у науковому сенсі горіхами не є. У той же час в різних регіонах світу в їжу вживається насіння багатьох видів сосни, наприклад, Pinus pinea - Сосна пінія в південній Європі, Pinus gerardiana - Сосна Джерарда в південній Азії, Pinus edulis - Сосна їстівна, або Сосна колорадська, і Pinus cembroides - сосна мексиканська, або сосна кедровидна в Північній Америці.

Насіння пінії - найбільші серед сосен (і взагалі соснових), вони в 3-4 рази більші за "кедрові".
P.S. Їстивним є насіння і сосни європейської, шишка та насіння якої є невеликого розміру. В Україні сосна європейська зустрічається тільки в Карпатах - в Закарпатській та Івано-Франківській областях. Занесена до Червоної книги України.

Справжні ж кедри (Cedrus) це південні вічнозелені хвойні дерева. Зростають вони лише в горах Лівану, Сирії, Туреччини, в Західних Гімалаях, на Кіпрі, в Північно-Західній Африці. А культивується в садах та парках Європи, навіть в Україні.

Найвідоміший з них - ліванський біблійний кедр. Біблія знає тільки один вид кедра - той, що росте в горах Лівану (Cedrus libani). Якщо вірити Біблії, то саме ці дерева росли в Раю і Адаму дозволили взяти їх з собою разом з кипарисом і сосною. Ліванський біблійний кедр - той самий, що зображений на національному прапорі, гербі, монетах та паперових грошах Лівану і з якого за наказом царя Соломона був споруджений перший Храм. Християни шанували кедри як символ відданості і вірності вірі. І майже 3000 років тому цар Соломон наказав зробити заготівлю в Лівані кедру для будівництва свого палацу та храмів. Для цього він відіслав на заготівлю деревини 80000 чоловік. З тих пір ліванські кедри продовжують знищувати. Тепер в Лівані залишилося близько 400 дерев кедра - невеликий гай площею 2 га. (Виповнилося пророцтво пр. Ісаї щодо кедрів Ліванських: "І буде останок дерев його лісу, казав він, нечисленний, що й дитя буде в змозі їх описати") (Іс 10:19).Як не дивно, але в Ужгороді можна зустріти Ліванські кедри і далеко не в одиничному екземплярі. Два дерева ростуть біля входу в Храм Христа Спасителя, розташований на площі Кирила і Мефодія. Ще два дерева - через дорогу навпроти. А також, на площі Богдана Хмельницького. Кедр ліванський, також, можна зустріти і в приватних колекціях.

Ліванський кедр або біблійний

Кедр ліванський (Cedrus libani) або біблійний - вид хвойних дерев з роду Кедр, родини Соснових. Вічнозелене дерево. У природі зростає в горах на висоті 1300-4000 м разом з пихтою, ялицею, ялиною, сосною і ін. породами. Має охоронний статус так як ліванському кедру як виду загрожує зникнення в природному середовищі. Однак кедри потрапили в список дерев-довгожителів планети. Живе кедр 100-1000 років і більше. Виростає до 50 метрів при діаметрі стовбура до 3 метрів. Наприклад, найбільш прославленими деревами Азії є приблизно 400 ліванських кедрів, що зростають на висоті 2300 метрів над рівнем моря в північній гористій частині Лівану по кілька тисяч років. Цей ліс називається кедрами Бога. Середній діаметр стовбурів цих кедрів становить 2,5 метра, а висота - 40 метрів. Вік дерев - кілька тисяч років. Під кедром Бога відпочивали в різний час Олександр Македонський, цар Ірод і Юлій Цезар.Хвоя: до 4 см, голкоподібна, жорстка, колюча, темно-зелена, в пучках по 30-40 штук. Зберігається на гілках 3-6 років.Відмінною особливістю ліванського кедра є його крона. Поки кедр молодий - вона конічна. Кедр ліванський за морфологічними ознаками дуже близький до кедра Атласького, від якого відрізняється розташуванням гілок (в одній площині), будовою шишки (чіткої діжкоподібної форми) і верхнього краю насінневої луски (з невеликим темного кольору трикутним виступом). По досягненню певного віку ставає: плоскою. Використання ознаки "розташування гілок" в таксокоміі виду можливо після 10-20 років. У більш ранньому віці різницю між кедром ліванським та атлаським практично не можливо помітити в зв'язку з відсутністю "цвітіння" та насіння. Починає приносити насіння з 50-60 річного віку.Деревина жовтуватого або червонуватого забарвлення, міцна, легка, м'яка, ароматна, з високими фізико-механічними властивостями, стійка до гниття, пошкодження комахами та мають антибактеріальні властивості. Дуже цінується на світовому ринку.У давнину це дерево називали вічним через дивовижну стійкость його деревини до впливу часу. Дуже цінували кедр араби, фінікійці і єгиптяни. В Індії кедр священне дерево: "деодар" дослівно "дар богів" (це відбивається і в латинській назві кедра гімалайського - Cedrus deodara). Фінікійці використовували кедр для кораблебудування, єгиптяни - для муміфікації так як екстракти і смоли - використовувалися при проведенні ритуалу поховання для бальзамування тіл. Вироби з деревини кедра, в основному виконані з ліванського кедра. Наприклад, дерев'яні деталі саркофага єгипетського фараона Тутанхамона (1356-1350 рр. до н.е.) збереглися в чудовому стані приблизно через 3200 років, після того як вони були зроблені.

Деревина справжнього кедра володіє ще однією унікальною властивістю: вона не пошкоджується термітів. Ось чому до цих пір збереглися стародавні індійські храми IV-V тисячоліття! Багато культових споруд Греції були створені з кедра. Один з найбільш відомих - Храм Аполона, який, будучи виявленим через дві тисячі років, порадував археологів відмінно збереженою кедровою деревиною. Матеріали з кедра, а особливо, деревина кедра, була предметом торгівлі, а також, цінним військовим трофеєм. Кедр вивозили з Лівану на потреби в Єгипет і Шумер (в Єгипет вивезення відбувалося через приморське фінікійське місто Бібл).

Бібл - старовинне фінікійське місто, в давньогрецькій транскрипції Біблос (грец. Βύβλος) - відомий в Біблії, як місто Гебал (аккадський Губл). Місто було розташоване на березі Середземного моря, в 32 км від Бейрута - нинішньої столиці Лівану. В даний час на місці стародавнього Бібла знаходиться місто Джебейль (Джубейль). Місто відоме з 4 тис. до н. е. Торговельні зв'язки між Біблом та Єгиптом були досить інтенсивними. В Єгипті немає кедра, матеріал для корабля Хеопса був привезений з лісів Лівану. З Бібла в долину Нілу відправляли дерево, особливо кедр і кипарис, смолу... У Стародавньому світі Бібл був найбільшим центром торгівлі папірусом, який доставлявся з Єгипту. Грецькі слова "біблос" (папірус) і "біблія" (книга) походять від назви Бібла.

Кедр ліванський 70 разів згадується в Біблії і вважається символом месії. У старозавітних книгах є п'ять слів, які з перекладу Біблії розуміють як "кедр". Одне зі слів (אֶרֶז, Ерез) досить часто вживається (не менше 70 віршів) і чітко вказує на Кедр ліванський. В неканонічних книгах кедр зрідка згадується. В Новому Завіті згадок про кедр немає. А біблійний пророк Ісая використав ліванські кедри як метафори пишноти і гордості нашого світу.

Ось чому кедр ліванський - біблійний!"Цвіте" кедр ліванський в жовтні - листопаді. Шишка дозріває навесні через рік. Чоловічі колоски та жіночі шишки розташовуються по всій кроні. Жіночі шишки довжиною 5-10 см, шириною 4-6 см, яйцеподібні або діжкоподібні, прямостоячі, дозрівають на 2 - 3-й рік, після дозрівання розпадаються на дереві.Насіння в шишках ліванського кедра можуть зберігатися до 20 років. Насіння (12-18 мм) смолисті, з великим крилом, неїстивні. У природі розмножується насінням. Проростають без попередньої підготовки. Коренева система поверхнева. Віддають перевагу добре дренованим свіжим суглинним грунта та росте на грунтах з низьким вмістом вапна. Кедр погано переносить сильні морські вітри. Схильний до вітровалу. Часто страждає від хлорозу на занадто сухих вапняних схилах. А також, дерево може впасти - від надлишку води, що підмиває коріння ліванського кедра (наприклад, в Ялті в 2011 р. ліванський кедр впав саме з цієї причини). Кедр ліванський витримує температуру -25 °С - 27 °С градусів взимку (проте, ця рослина не любить низьку температуру).

Самосів. Місто Ужгород. Самосів можна побачити в безсніжні зими напередодні Різдва.

Кедр ліванський - один з перших інтродуцентів в Західній Європі. Його найстаріші посадки датовані другою половиною XVII століття, і деякі з дерев цієї епохи збереглися в Італії та Південній Франції. В Криму в культурі з 1826 р. В Україні кедр ліванський можна побачити в Закарпатській (Ужгороді) і Одеській областях, а також в Криму.

На сьогоднішній день, кедр має велику цінність для паркового будівництва. Серед всіх хвойних не знайти дерева рівного кедру по гармонійності обрамлення садово-паркових пейзажів. Саме так вважають більшість англійців, що цілком пояснює популярність цього виду вічнозелених культур в садах аристократів.

Автор: prolisok.com.ua

Ви дивилися
Немає переглянутих товарів
Фільтр
Знайдено 5 
Видалити список?
Для того, що б додати товар в список бажань, що Вам потрібно